02.12.2015 Straszne rzeczy.

Dziś na TVP Historia oglądałem program o Eugeniuszu Kwiatkowskim i o jego wkładzie w rozwój gospodarczy II Rzeczpospolitej. Jego wkładzie w budowę Portu Gdyńskiego dzięki czemu z małej kaszubskiej wioski wyrosło miasto nazywane jakże szumnie Oknem na Świat z którego Eugeniusz Kwiatkowski ale też Ja sam byliśmy i jesteśmy dumni. Dumny jestem że urodziłem się w Środę 27 czerwca 1979 roku nigdzie indziej tylko w Gdyni ! Wiwat Gdynia ! Wiwat Śledzie !

No ale wspaniały etap rozwoju gospodarczego II Rzeczpospolitej przerwał Przewrót Majowy, z Wikipedii:

Przewrót majowy (zamach majowy, pucz majowy) – zbrojny zamach stanu w Polsce dokonany w dniach 12–15 maja 1926 w Warszawie przez marsz. Józefa Piłsudskiego. Powodem zamachu była pogarszająca się sytuacja polityczna i gospodarcza kraju, zaś bezpośrednią przyczyną – seria kryzysów gabinetowych w latach 1925–1926.

12 maja, po bezowocnej rozmowie Piłsudskiego z prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej Stanisławem Wojciechowskim, oddziały wierne Piłsudskiemu zajęły pozycje przy mostach na Wiśle. Po ultimatum gen. Tadeusza Rozwadowskiego, dowodzącego oddziałami prorządowymi, w mieście doszło do walk ulicznych. 12 i 13 maja marszałek Sejmu Maciej Rataj podjął ostatnią próbę negocjacji, która zakończyła się niepowodzeniem. 14 maja Piłsudski przejął kontrolę nad Warszawą. W wyniku walk zginęło 379 osób. Rząd Wincentego Witosa podał się do dymisji, a prezydent Wojciechowski złożył urząd. Uprawnienia prezydenta przejął Maciej Rataj i powołał nowy rząd z Kazimierzem Bartlem na czele, w którym Piłsudski został ministrem spraw wojskowych i generalnym inspektorem Sił Zbrojnych. 31 maja Zgromadzenie Narodowe wybrało Piłsudskiego na urząd Prezydenta RP, ale ten odmówił objęcia urzędu, rekomendując na niego prof. Ignacego Mościckiego. Zamach rozpoczął 13-letnie autorytarne rządy sanacji, którym kres położył wybuch II wojny światowej.

Jak wiemy dziś przyczyną przewrotu nie była pogarszająca się sytuacja gospodarcza w Polsce ale kryzys gabinetowy kolejnych rządów. Sytuacja gospodarcza pogorszyła się dopiero po przejęciu władzy przez Rząd Pułkowników. Hańba piłsudczykom ! Po przewrocie majowym  wzrosło bezrobocie, wzrosła inflacja, wzrosły niepokoje społeczne jak to za rządów autorytarnych którymi cechowały się rządy wielu państw w Europie tamtego czasu. Dlaczego hańba piłsudczykom ? Jeden przykład, weźmy Marszałka Polski który w czasie agresji Rosji Sowieckiej na Polskę 17 Września 1939 roku:

Sowiety wkroczyły. Nakazuję ogólne wycofanie na Rumunię i Węgry najkrótszymi drogami. Z bolszewikami nie walczyć, chyba w razie natarcia z ich strony albo próby rozbrojenia oddziałów. Zadania Warszawy i miast które miały się bronić przed Niemcami – bez zmian. Miasta do których podejdą bolszewicy powinny z nimi pertraktować w sprawie wyjścia garnizonów do Węgier lub Rumunii[51].

Ja się pytam JAK TO WYCOFYWAĆ SIĘ ? Zostawić Rodaków na pastwę tej czerwonej zarazy ? Zapytajcie starszych Białostoczan co się działo w Białymstoku (który przyłączono do Białoruskiej SRR) ? Co wyprawiało tam NKWD ? HAŃBA PIŁSUDCZYKOM !!!!!!.

Ps.: Jeśli się w czymś pomyliłem to proszę łaskawie mnie poprawić, napiszcie komentarz. Lepiej ginąć w walce niż od kuli w tył głowy.

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s