21.03.2014 O piórach wiecznych.

Wiem wiem, pisałem już o tym, była tam nawet jakaś wymiana zdań (w komentarzach), ale tamtego bloga już nie ma i uważam że trzeba temat powtórzyć i tu.

Pelikan M200

Pelikan M200

Pióro powyżej to Pelikan M200 z serii Classic, posługuję się takim piórem, ciekawe jest to iż różnica między pisaniem długopisem, a piórem wiecznym jest taka iż długopis daje tusz na kartkę po przez obracanie kuleczki która jest odpowiedzialna za przenoszenie tuszu z wkładu na papier. Natomiast pióro pisze atramentem i tu sprawa jest prostsza bo atrament spływa ze zbiorniczka (bądź naboju) przez spływak do końcówki stalówki która trze o papier, nie trzeba dociskać by pisało. Cóż jeszcze można powiedzieć o powyższym piórze ? Ja bym powiedział że jest to klasyczne pióro z tłoczkowym systemem napełniania i zakręcaną skuwką.

Montblanc Meisterstuck 149

Montblanc Meisterstuck 149

Ano właśnie zakręcana skuwka, po co ? Ten gwint na korpusie pióra to już tylko kwestia stylu, chociaż wadliwe pióra jeszcze czasem dają plamę. No ale od początku,  kilka lat temu, a na pewno coś powyżej setki zdarzyła się rewolucja w piórach, powstały pióra zakraplaczowe. Zasada działanie pióra zakraplaczowego jest taka że korpus takiego pióra był w środku pusty, z tyłu było pokrętło które wysuwało spływak (podaje atrament na kartkę) i stalówkę niczym szminkę. Jak stalówka była wsunięta i w korpusie był atrament to bez nakręcania na wylot skuwki, atrament mógł wypłynąć, stąd gwint i nakręcana nań skuwka służyły (wtedy) do uszczelnienia pióra, tak jak wysunięta stalówka. Więcej na temat systemów napełniania piór wiecznych dowiecie się z Angielskiej Wikipedii (na Polskiej w temacie Pióro Wieczne jest bieda), warto też zajrzeć na blog tego gościa.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s