13.03.2014 Setny

Dzisiejszy wpis jest setny, czyli nr. 100. W ramach tego wpisu napiszę trochę o jednej z moich zajawek, mianowicie jest to zajawka na której można grać i na której się uczę grać.

Tak jest, chodzi o Harmonijkę ustną. Z Wikipedii: „Harmonijka ustna – instrument muzyczny z grupy aerofonówDźwięk wydobywa się podczas ruchu powietrza w szczelinach, przy których znajdują się metalowe blaszki zwane stroikami (pot. języczkami), które wprawione w drgania wydają dźwięki zależne od ich długości”. Dawniej byście przeczytali że harmonijka ustna to instrument dęty blaszany (tak jak trąbka). Ciekawe jest to że harmonijki ustna dzieli się na Diatoniczne (te wykorzystują bluesmani), Chromatyczne (na takiej gra Stewie Wonder), Tremolo (te mają ciekawy dźwięk).

Harmonijki dzielimy na tonacje (są w różnych tonacjach) i te w najniższych tonacjach nazywane są Harmonijkami Akompaniującymi. Aby nauczyć się grać na Harmonijce ustnej, polecam stronę: http://www.bluesharp.pl/  albo kupić książkę (mi polecano książkę Sławka Wierzcholskiego). Ja osobiście używam i uczę się na dwóch harmonijkach, obie są w tonacji C bo taka tonacja jest najlepsza do nauki, a harmonijki to Hohner Marine Band Deluxe i Marine Band Crossover. Żeby było sprawiedliwie napiszę że prócz wyżej pokazanego filmiku na którym niejaki Rypert Oysler pokazuje nam po kolei Harmonijki wyprodukowane przez firmę Seydel są inni producenci Harmonijek tacy jak Suzuki, Tombo i Hohner którego harmonijki przedstawi Annie Raines. Tam są też pokazane Harmonijki marki GLH ale nie znam tych Harmonijek (Edit: GLH to też Hohner).

Na koniec jeszcze jeden przydatny link dla tych którzy chcą się uczyć grać na Harmonijce, ale nie wiedzą jaką wybrać, jak dla mnie osobiście dla niezbyt zasobnych kieszeni najlepsza będzie Hohner Special 20, ale ja zadecydowałem że najłatwiej będzie mi się nauczyć na ciut droższej Harmonijce, ale za to łatwo na niej wydobywać dźwięki (patrz tekst wyżej), na tym forum dowiecie się wszystkiego: http://forum.harmoszka.com/.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s