20.11.2017 Mapnik DIY

Za wiele to się przy tym nie napracowałem, a w zasadzie nic. Niedawno przy okazji wybierania kompasu do moich wędrówek stwierdziłem że potrzebny mi będzie mapnik (wiadomo papierowe mapy). Mój wybór padł na mapnik Silva Trail (który widziałem przy okazji przeglądania katalogu Silva Kompasser).

Mapnik Silva Trail

Mapnik Silva Trail

Kiedy mapnik wreszcie doszedł włożyłem do niego mapę i stwierdziłem że w żaden normalny sposób nie da się w tym mapy umieścić na wymaganej jej części, np odcinka Szlaku Wejherowskiego od Sopotu do pierwszego zakrętu za Chwarznem. Myślę co tu zrobić, mapnik kupiony, pieniądze wydane, a jeszcze niedawno wystarczał mi woreczek strunowy, w odpowiednim rozmiarze.

Tomo na Szlaku Zagórskiej Strugi z mapą w woreczku strunowym za pasem.

Niedawno w ramach przegotowań do wędrowania z noclegiem w polu, w ramach ochrony ubrań i rzeczy znajdujących się w plecaku zakupiłem jakąś absurdalną ilość woreczków strunowych w dwóch rozmiarach i ten drugi rozmiar pasuje mi na mapę, z małym naddatkiem. Do tego woreczka strunowego też nie da się normalnie włożyć mapy na fragmencie który mnie interesuje, ale otwieranie struny worka, a otwieranie tej Silvy to dwa różne światy, w Silva Trail bowiem otwarciem jest rzep zawijany w stronę mapnika. Strunę palcami wystarczy przesunąć tak aby na końcu zrobił się otwór i dalej jest już tylko prościej. Poza tym materiał użyty w Silva Trail ma skłonność do zlepiania ścianek mapnika, tak więc wkładanie mapy też jest utrudnione.

Mapnik Woreczkowy

Mapnik Woreczkowy

Uważam że to rozwiązanie jest nie dość że dużo tańsze to jeszcze diablo wygodniejsze, zamyka się to to na strunę, jest wodoodporne, materiał Mapnika DIY jest mniej „pancerny” niż ten Silvy, przez co być mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale po co się oszczędzać skoro 100 szt tego cuda kosztuje jakieś 2 zł.

Mapa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (obu części), kompas Recta DS50

Mapa Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego (obu części), kompas Recta DS50

Zanim powiecie że woreczkowy mapnik nie ma zaczepów na pasek i samego paska pozwolę sobie na to odpowiedzieć. To żaden problem zrobić to, tyle że nie jest mi to teraz potrzebne o ile później będzie, na mapę patrzę jak mam problem z namierzeniem traktu. Poza tym to zawsze mogę sięgnąć po Silva Trail gdyby wędrówka wymagała rysowania azymutów przed wyjściem na szlak. Na szczęście PTTK znakuje swoje szlaki.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s