Baduk Cz. 2

Zasady gry są w sumie bardzo proste, mianowicie gra się kamieniami białym i czarnym. To nie są kamienne kamienie tylko najczęściej są odlewane ze szkła, lub z masy plastycznej, często robione z nefrytu bądź z jadeitu. Tak więc są dwa kamienie biały i czarny.

Biały i Czarny

Biały i Czarny

Oczywiście jest to gra planszowa więc jest też goban. Jest to plansza z drewna lub bambusu z przecinającymi się liniami  na niej. Goban może mieć tych linii 19 x 19, taki goban jest dla graczy którzy już nauczyli się w to grać. Goban z liniami 13 x 13 jest przeznaczony dla średnio zaawansowanych (chodzi o poznanie zasad, a przede wszystkim o umiejętność przewidywania). Natomiast goban 9 x 9 jest to goban przeznaczony dla początkujących, najczęściej grają na nim dzieci. Oczywiście istnieją też plansze stolikowe.

Stolik (źródło e-go.pl)

Stolik (źródło e-go.pl)

Są jeszcze gosu, drewniane bądź kamienne bądź plastikowe pojemniki na kamienie, z których dobiera się w czasie gry. Jak już pisałem zasady są proste (a gra trudna). Kamienie stawia się na przecięciu linii na przemian (jak w szachach). jeden zawodnik  gra białymi, a drugi gra czarnym.

Czarny

Czarny

Kamienie mają oddechy, czarny na zdjęciu powyżej ma cztery oddechy, czyli każda z linii wychodzących z pod kamienia i dążąca do przecięcia się z inną linią (np. przecięcie poziomej z pionową) jest oddechem kamienia

Ile oddechów ma ten łańcuch kamieni ?

Ile oddechów ma ten łańcuch kamieni ?

Ile oddechów ma ten kamień w rogu ?

Ile oddechów ma ten kamień w rogu ?

Oczywiście 8. Łańcuch kamieni może się składać z dwóch i większej ilości kamieni postawionych obok siebie (pionowo lub poziomo), słabymi punktami każdego łańcucha są kamienie postawione na skos (ze skrzyżowania do skrzyżowania ale nie po linii).

Ten łańcuch ma słabe punkty i został przecięty.

Ten łańcuch ma słabe punkty i został przecięty.

Łańcuchami tworzy się terytoria, zbija inne łańcuchy, generalnie odgrywają strategiczną role. Lecz zarówno pojedynczy kamień jak i grupa kamieni może być mordercza dla kamieni przeciwnika. Powiedzmy sobie zatem jak zbija się kamienie. Na pewno po przez zabranie im wszystkich oddechów (oddechy ?  patrz wyżej).

Biały kamień jest w sytuacji określanej mianem Atari. Czyli Ruch czarnego w skrzyżowanie linii  po lewej białego kamienia zakończy jego żywot..

Biały kamień jest w sytuacji określanej mianem Atari. Czyli Ruch czarnego w skrzyżowanie linii po lewej białego kamienia zakończy jego żywot.

Kamienie zabija się po przez ich szczelne otoczenie, otaczać można też całe grupy kamieni, tak zdobywa się i broni terytorium.

Czarne zabiły już białego teraz białe ich otaczają.

Czarne zabiły już białego teraz białe ich otaczają.

Oczywiście ruchem w środkowe pole między czarnymi białe zdołały zbić jednego z nich.

Oczywiście ruchem w środkowe pole między czarnymi białe zdołały zbić jednego z nich.

Taki ruch jak z opisie obrazka powyżej jest dozwolony tylko w jedną stronę, albowiem gdyby teraz czarny zrobił ruch w środek pomiędzy białymi zabiłby jednego z nich i tak by się zabijali do „usranej” śmierci. Dlatego właśnie istnieje zasada Ko (Ko = Wieczność) i dlatego taki ruch jest dozwolony tylko w jedną stronę. Gdyby czarne ze zdjęcia powyżej nie otoczyły w ten sposób białych to czarny nie mógłby zrobić ruchu między białe bo jest to ruch samobójczy, a samobójstwa są niedozwolone. No dobrze skoro teraz czarne zbiły jednego białego, a ruch w drugą stronę (białego między czarne) jest niedozwolony, to białe mogą zrobić tylko jedną rzecz. Otoczyć czarnych ze wszystkich stron.

Właśnie tak.

Właśnie tak.

Ruch białego.

Ruch białego.

Czarne pokonane.

Czarne pokonane.

Jak teraz zabić te białe ? Po jednym ! Oczywiście na większość tych zagrań przeciwnik Wam nie pozwoli, dlatego właśnie musicie przewidzieć i dopuścić każdy możliwy ruch jaki wykona. No dobrze to teraz przejdźmy do ostatniej kwestii, zajmowania terytoriów. Mianowicie terytorium to te skrzyżowania linii które są otoczone przez kamienie swoje, lub przeciwnika.

Tutaj widzimy dwa wrogie łańcuchy.

Tutaj widzimy dwa wrogie łańcuchy.

Oczywiście tutaj widać dwa łańcuchy, terytorium białych jest za nimi po lewej stronie. Terytorium czarnych jest za nimi po prawej stronie, natomiast obszar po środku to ziemia niczyja. i to tyle z zasad, oczywiście strategii jest więcej, ale o nich dowiecie się z książek.

Przydatne Linki: Internetowa Akademia Go, O Go, Sprzęt.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s